Mechaninis vėdinimas ortakiais

Mechaninio vėdinimo sistema yra pati efektyviausia, moderniausia pastato ventiliacija. Na bet tuo pačiu ir brangiausia bei sudėtingiausia. Ši sistema gali būti montuojama tik tada kai atlikti visi šie darbai:

  • Sumontuotos visos pertvaros, plokštės, sienos, lubos ir kiti patalpų elementai prie kurių bus tvirtinama vėdinimo įranga.
  • Blokuose, stoguose, sienose turi būti paruoštos angos ir nišos įleidžiamiems ortakiams. Ortakiai gali būti pakabinami, tvirtinami prie sienos, tvirtinami sienoje ir stoge.
  • Turi būti pažymėtos vėdinimo įrenginių tvirtinimo vietos.
  • Turi būti paruošta patalpų hidroizoliacija.

Kai montuojami ortakiai ir kitos vėdinimo sistemos dalys, būtina pasirūpinti, kad:

  • Būtų kuo mažiau sujungimų, o sujungimai būtų kuo tvirtesni ir vientisesni.
  • Ortakių ašys turi būti itin tiesios ir lygios.
  • Prie ortakių turi būti patogu prieiti remonto metu.

Mechaninė vėdinimo sistema sudaroma iš šių elementų: ortakiai, sujungimai, oro padavimo įranga, triukšmo slopinimo įranga, uždarymi-atidarymo sklendės, ventiliatoriai, šildytuvai, ventiliatoriai, sklendės drėkintuvai, filtras, tvirtinimo detalės ir valdikliai. Ortakiai pagal savo tipą gali būti apvalūs, kampuoti, lankstūs, stačiakampiai. Ortakių sujungimai dažniausiai vadinami flanšais. Pagal gaminimo tipą jie gali būti metaliniai bei plastikiniai.

Ortakius montuoti turi tik patyrę specialistai, nes naujoko darbas ir bus tikrai naujokiškas. Ortakiai vienini nuo kitų skiriasi ir savo dydžiu ir oro pralaidumu ir sandarumu (atlaikomu slėgiu). Pagal slėgį ortakiai skirstomi į klases – A,B,C,D). Didžiausios D klasės ortakiai reikalingi itin pavojingose patalpose kur oro nuotėkis reikštų didžiules problemas. Ortakių dalys tarpusavyje jungiamos naudojant specialias movas, tarpines ir sandariklius.

Ortakiai turi būti pritvirtinti taip, kad liktų standžiai pritvirtinti nepriklausomai nuo aplinkos sąlygų. Priklausomai nuo savo klasės ir pavojingumo, tranzitinius ir didesnio pavojingumo ortakius draudžiama tiesti rūsiuose, laiptinėse. Nei ortakių viduje, nei penkių centimetrų atstumu nuo ortakių negalima vesti kitų komunikacijų vamzdynų, kabelių, laidų. Šiems laidams draudžiama ir kirsti ortakius. Svarbu įrengiant ortakius numatyti glaimybę pašalinti susikaupusias degiąsias medžiagas iš ortakio vidaus. O šiaip yra specialios lentelės kuriuose nurodoma kokiu atstumu turi būti montuojamas ortakis nuo vienos ar kitos statybinės konstrukcijos.

Standartų yra daugybė. Bet jie juk sugalvoti ne be reikalo. Todėl būtina paisyti standartų reikalavimų. Keletas standartų reikalavimų pavyzdžių: alkūnių reikia vengti, segmento posūkis negali būti didesnis nei 30 laipsnių.